ولوو با رونمایی از نسل جدید اس۹۰ خود از بازگشت خود به بازار سدان‌های لوکس خبر داد. این خودرو دومین مدل کارخانه سوئدی بعد از شاسی‌بلند لوکس اکس‌سی۹۰ است که براساس پلتفرم جدید کارخانه ساخته می‌شود.

هاکان ساموئلسون، مدیر ولوو هنگام رونمایی اس‌۹۰ در گوتنبرگ سوئد گفت « اگر اکس‌سی۹۰ از بازگشت ما به رقابت خبر می‌داد، حالا ما به وضوح و با قدرت رقابت را شروع میکنیم.»

ولوو برای بازگشت به بازی با حمایت مالکان چینی خود در پنج سال گذشته یازده میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده است.

ولوو اس۹۰

اس‌۹۰ ولوو را به بازاری وارد میکند که سال‌ها است در آن سهم زیادی ندارد. اس۹۰ جانشین مدل اس۸۰ می‌شود که ده سال از عمرش میگذرد. در عوض مرسدس بنز با کلاس ائی و ب ام و با سری ۵ در آن سلطنت می‌کند. ولوو توقع ندارد به سرعت پنجه در پنجه رقیبان آلمانی‌اش بیاندازد و هدفش گرفتن پنج درصد سهم از بازار است.

برنامه ولوو تولید پانزده هزار دستگاه اس ۹۰ در سال ۲۰۱۶ است. ظرفیت تولید کارخانه حداکثر ۵۰ هزار دستگاه است. برای مقایسه فروش سری ۵ ب ام و در سال حدود ۳۰۰ هزار دستگاه است.

ولوو اس۹۰

با این حال ولوو آماده به این نبرد آمده است و اس۹۰ را به جدیدترین فن‌آوری‌ها مجهز کرده است. به گفته کارخانه سوئدی سیستم جلوگیری از تصادف خودرو اولین سیستمی در جهان است که به امکان تشخیص حیوانات بزرگ در جاده مجهز است. این سیستم می‌تواند گوزن‌ها را در روز و در شب در جاده تشخیص دهد و سیستم ترمز را به طور خودکار فعال کند.

اس ۹۰ همچنین به سیستم رانندگی نیمه خودکار مجهز است که تا سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت با تنظیم فرمان ماشین را بین دو خط جاده نگه میدارد.

ولوو اطلاعات فنی زیادی درباره اس۹۰ منتشر نکرده اما میگوید این خودرو را علاوه بر موتورهای دیزل و بنزینی با سیستم هیبرید هم به بازار عرضه می‌کند.

ولوو مدل اس۹۰ را ماه آینده در نمایشگاه دیترویت به طور رسمی رونمایی خواهد کرد.