بعد از رونمایی از دو مدل موفق، ولوو با رونمایی از نسل جدید اکس‌سی۶۰ به دنبال هت‌تریک خود در صنعت خودرو است. کارخانه سوئدی امیدوار است اکس‌سی۶۰ جدید مرزهای موفقیت پرفروش‌ترین مدل ولوو در جهان و پرفروش‌ترین کراس‌اوور لوکس در اروپا را باز هم جلوتر ببرد.

برای تضمین موفقیت، ولوو نسل جدید اکس‌سی۶۰ را ۴۴ میلی‌متر کشیده‌تر و ۱۰۸ میلی‌متر پهن‌تر کرده است تا جای بار و سرنشینان بیشتر شود. اکس‌سی۶۰ به این ترتیب بزرگترین خودرو در کلاس خود است. ارتفاع خودرو البته ۵۵ میلی‌متر کمتر شده است تا ظاهرش اسپرت‌تر از قبل شود. طول ماشین حالا ۴۶۸۸ میلی‌متر، عرضش ۱۹۹۹ میلی‌متر و ارتفاعش ۱۶۵۸ میلی‌متر است.

با این حال به خاطر استفاده از مواد سبک در تولید خودرو، وزن ماشین در بعضی مدلها ۲۰ کیلوگرم سبک‌تر از مدل کنونی اکس‌سی۶۰ است. البته در بعضی مدلها ماشین سنگین‌تر از قبل شده است.

ولوو مدل جدیدش را به تازه‌ترین امکانات ایمنی مجهز کرده است. از جمله فن‌آوری‌های تازه فرمان‌گیری خودکار است که باعث می‌شود خودرو به طور اتوماتیک از تصادف جلوگیری کند. بیشتر امکانات ایمنی به صورت استاندارد در همه مدلهای اکس‌سی۶۰ عرضه می‌شود.

ولوو اکس سی ۶۰

ایمنی بیشتر

از جمله سیستم ایمنی شهر که وقتی فعال می‌شود که ترمز اتوماتیک بین سرعت ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر نتواند جلوی برخورد با عابر پیاده را بگیرد. در این صورت این سیستم کنترل فرمان را هم به دست می‌گیرد و از حادثه جلوگیری می‌کند.

سیستم دوم که به صورت استاندارد روی همه خودروها نصب می‌شود، «کنترل ترافیک روبرو» است. این سیستم بین سرعت ۶۰ تا ۱۴۰ کیلومتر در ساعت فعال است. اگر راننده برای سبقت به خط مقابل وارد شود و سیستم احساس خطر کند، به راننده هشدار داده و ماشین را به طور خودکار به خط خود برمی‌گرداند.

سیستم سوم ایمنی خودرو به صورت آپشن در اختیار خریداران قرار می‌گیرد. نام این سیستم «اطلاعات نقاط کور» است. این سیستم هنگامی که خودرویی را در نقطه کور راننده می‌بیند به او هشدار می‌دهد و کنترل خودرو را در دست گرفته و ماشین را به خط خود برمی‌گرداند.

ولوو اکس سی ۶۰

اکس‌سی۶۰ از ابتدا همراه با موتورهای دیزل و بنزینی با یک سیستم هیبرید هم به بازار عرضه می‌شود. این سیستم قوی‌ترین مدل اکس‌سی۶۰ است که در مجموع ۴۰۷ اسب بخار نیرو تولید می‌کند و مصرف سوختش تنها ۲.۱ لیتر در هر صد کیلومتر است. علاوه بر سیستم هیبرید دو موتور دیزل ۱۹۰ و ۲۳۵ اسب بخاری و دو موتور بنزینی ۲۵۴ و ۳۲۰ اسب بخاری هم روی اکس‌سی۶۰ سوار می‌شود.

تولید خودرو از ماه آینده در کارخانه ولوو در تورسلاندا در سوئد آغاز می‌شود. ولوو می‌خواهد فروشش در سال را تا سال ۲۰۲۰ به ۸۰۰ هزار دستگاه در سال برساند و سودش از فروش این خودروها را تا آن زمان از شش درصد کنونی به هشت درصد برساند. اکس‌سی۶۰ پرفروش‌ترین مدل ولوو در اروپا است و در مجموع سهمش از فروش جهانی کارخانه سی درصد است.