فیلیپه مسا، راننده برزیلی تیم ویلیامز در زمان‌گیری مسابقه فرمول یک اتریش خط اول را از هم تیمی‌اش گرفت. هر دو راننده مرسدس با مشکل برخوردند. با این حال نیکو رزبرگ توانست خط سوم را بگیرد اما لوییس همیلتون نهم شد. 
لوییس همیلتون که برای ماندن در کورس قهرمانی و رقابت با هم تیمی‌اش به شدت به پیروزی در مسابقات پیش رو دارد، در دور آخر زمان گیری یک بار از پیست خارج شد و نتوانست رکورد بزند و در آخرین تلاش به خاطر اشکال فنی رکوردش را کامل نکرد. 
فرناندو آلونسو، راننده فراری مسابقه روز یکشنبه را از خط چهارم آغاز خواهد کرد و دانیل ریکاردو از ردبول و کوین مگنوسن از مک‌لارن پشت سر او هستند. 
این اولین بار در شش سال گذشته است که فیلیپه مسا توانسته در زمان ‌گیری خط اول را بگیرد. ویلیامز در تمرین‌های زمستانی نشان داد که ماشین خوبی دارد اما تیم تا اینجای فصل نتوانسته بود انتظار‌ها را برآورده کند و مانند سایر تیم‌ها در سایه مرسدس قرار داشت. 
تا دور دوم زمان‌گیری هم مرسدس همچنان پیشتاز بود. رزبرگ سریعترین رکورد  را زد و همیلتون با فاصله کم او را تعقیب می‌کرد. با این حال دو راننده ویلیامز هم تنها با یک دهم ثانیه کمتر پشت سر آنها بودند. 

اما در دور سوم و پایانی زمان‌گیری هر دو راننده مرسدس اشتباه کردند و عملکرد خوبی نداشتند. رزبرگ دستکم توانست دو بار رکورد بزند اما همیلتون حتی نتوانست زمان ثبت کند. 
همیلتون در شرف ثبت سریعترین رکورد خود در دور اول بود اما در پیچ هشتم از پیست خارج شد. در جلسه توجیهی مسابقه به همه رانندگان درباره خارج شدن از پیست در این پیچ هشدار داده شده بود و به همین دلیل رکورد او پذیرفته نشد. او تنها یک شانس دیگر داشت اما این بار شانس یاری نکرد و در پیچ دوم چرخ عقبش قفل کرد و ماشینش چرخید. 


از آنجا که معمولا قفل شدن چرخ‌های جلو به خاطر زود ترمز کردن راننده‌ها قفل می‌کند و معمولا در این حالت تقصیر برگردن راننده‌ها است. اما قفل شدن چرخ‌های عقب را نمی‌توان اشکال راننده به شمار آورد. 
با این حال توتو ولف، مدیر تیم تقصیر را به گردن همیلتون انداخت و گفت اشکال فنی باعث این حادثه نشد. آقای ولف گفت «ما چیزی در ماشین ندیدیم. فکر می‌کنم کمی هم بدشانسی بود. او ده متر دیرتر ترمز کرد. پایش را کمی زیاد روی پدال فشار داد و در دست‌انداز افتاد. همین باعث شد پشت ماشین از کنترل خارج شود و بچرخد.»او حالا در شروع مسابقه هشت راننده را پیش رو دارد و تلاشش برای سبقت از آنها مسابقه را دیدنی‌خواهد کرد. اما به طور حتم به رقابت او با رزبرگ برای قهرمانی این فصل صدمه خواهد زد. هملیتون الان ۲۲ امتیاز از رزبرگ عقب است.


مشکلات مرسدس برای ویلیامز خبر بود بود و هم فیلیپه مسا و هم واتری بوتاس از این فرصت طلایی استفاده کردند و ردیف اول مسابقه را گرفتند. راننده فنلاندی تیم ویلیامز در ابتدا جلوتر بود اما در زمان‌گیری‌های پایانی نتوانست ماشین را در پیچ‌های ششم و هفتم خوب کنترل کند و برعکس او مسا بدون نقص رانندگی کرد. 
آلونسو هم روز خوبی داشت و بهترین خط خود در پیست خشک را در این فصل به دست آورد. او قبلا در پیست بارانی مالزی هم خط چهارم را گرفته بود. 
هم تیمی او کیمی رایکونن با یک و نیم ثانیه اختلاف هشتم شد. او در تمام هفته از آلونسو عقب‌تر بود و گفت ثبت رکورد خوب برایش مشکل بود. 

کسب خط پنجم برای دانیل ریکاردو بعد از پیروزی در کانادا ناامید‌کننده بود. در کل ردبول در پیست خانگی خود عملکرد ضعیفی داشت. سباستین فتل، هم تیمی ریکاردو و مدافع عنوان قهرمانی حتی نتوانست به جمع ده راننده برتر راه پیدا کند و سیزدهم شد. البته جریمه سرجیو پرز از تیم فورس ایندیا باعث شد او یک خط جلوتر برود. 

پرز به خاطر تصادف دور آخر با مسا در مسابقه قبل جریمه شد.