فولکس‌واگن امسال چهلمین سال ساخت مدل پاسات را جشن می‌گیرد. از این مدل تاکنون هفت نسل ساخته شده و حدود بیست میلیون دستگاه از آن در سراسر جهان فروخته شده است. 
اولین مدل پاسات در ماه می سال ۱۹۷۳ ساخته شده و دو ماه بعد به بازار عرضه شد. این خودرو ابتدا در دو شکل هچ‌بک و استیشن ساخته شد و مدل سدان هم بعداً به آن اضافه شد. نسل اول خودرو بسیار موفق بود و فولکس واگن دو میلیون و پانصد هزار دستگاه از آن فروخت. 

فروش نسل اول تا سال ۱۹۸۰ ادامه داشت. نسل دوم پاسات با نوآوری‌هایی به بازار عرضه شد که تاکنون در این کلاس دیده نشده بود. سیستم توربو با موتور دیزل، سیستم دو دیفرانسیل و موتور بنزینی پنج سیلندر از جمله این نوآوری‌ها بود. فروش این نسل در بسیاری از بازارها هشت سال ادامه داشت. اما این خودرو تا سال گذشته میلادی در چین با نام سانتانا همچنان ساخته می‌شد. 

فولکس‌واگن با نسل سوم پاسات به استقبال دهه نود میلادی رفت. تغییرات این نسل نسبت به نسل پیشین بسیار زیاد بود و ماشین با آئرودینامیک بهتری طراحی شد. این نسل‌ پاسات تنها در دو فرم سدان و استیشن ساخته شد. 
نسل چهارم با تغییرات ظاهری اما ایمنی و کیفیت بهتر نسبت به نسل سوم بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷ ساخته شد. 

فولکس‌واگن با‌عرضه نسل پنجم پاسات کیفیت ساخت این خودرو را به سطح تازه‌ای ارتقا داد. این خودرو با موتورهای متنوع چهار، پنج، شش و هشت سیلندر بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۵ عرضه شد. عمر نسل ششم تنها سه سال بود و تا سال ۲۰۰۹ ساخته شد. در این نسل برای اولین بار کلاچ دوگانه عرضه شد. فولکس در سال ۲۰۱۰ نسل هفتم را به بازار عرضه کرد که تغییرات ظاهری و فنی کمتری نسبت به نسل ششم داشت. 
نسل هشتم این خودرو بر روی پلتفرم جدید MQB فولکس‌واگن قرار است سال آینده به بازار عرضه شود.