جگوار یک مدل تقویت شده براساس مدل اف-تایپ خود را روز شنبه در فستیوال سرعت گوود وود رونمایی خواهد کرد. این خودرو نامش «پروژه ۷» است. عدد ۷ تعداد پیروزی‌های جگوار در مسابقات  ۲۴ ساعته لومان است و رنگ آبی و سفید هم همان رنگی است که مدل دی‌-تایپ این کارخانه با آن در دهه پنجاه این پیروزی‌ها را به دست آورده است.

جگوار مدل دی-تایپ را بین سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۷ در تعداد بسیار کم تولید کرد و با آن در سال‌های ۱۹۵۵، ۱۹۵۶ و ۱۹۵۷ در مسابقه ۲۴ ساعته له‌مان پیروز شد. این خودرو به این خاطر مشهور است که با کمک کارخانه  هوانوردی مالکوم سایر در بریستول انگلستان ساخته شد و در ساخت آن از فن‌آوری هوانوردی کمک گرفته شد.

الهام‌گرفته از دی-تایپ

خودرو با الهام از مدل دی-تایپ تغییر داده شده است. سپر جلو بزرگ‌تر شده، ارتفاع ماشین کمتر شده است و تنها برای یک سرنشین جا دارد و شبیه به مدل افسانه‌ای دی-تایپ پشت سر راننده یک بادگیر نصب شده است.

به جای صندلی کنار راننده جایی برای قراردادن کلاه ایمنی گذاشته شده است. سقف ماشین هم به طور کامل برداشده شده، در بدنه ماشین و چرخ‌ها از فیبرکربن استفاده شده  و صندلی‌ها از با ارتفاع کمتر و از جنس کامپوزیت ساخته شده است.

موتور ماشین نمونه سوپرشارژ موتور هشت سیلندر پنج لیتری جگوار است. قدرت این موتور با ۴۵ اسب بخار افزایش نسبت به قوی‌ترین موتور سری اف-تایپ ۵۲۴ اسب بخار نیرو تولید می‌کند و جگوار می‌گوید شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت این خودرو ۴.۱ ثانیه است و می‌تواند تا ۳۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت بگیرد.

«تولید فقط یک دستگاه»

ساخت این خودرو ایده یان کالام، مدیر طراحی جگوار است. او می‌گوید «الهام از یک ماشین مسابقه‌ای برای ساخت یک خودرو رؤیای هر طراحی است و پروژه ۷ چنین ماشینی است. این ماشین تنها برای یک کار ساخته شده و آن هم تند رفتن است. ماشین‌های مسابقه‌ای جگوار به کیفیت و ظاهر ساده مشهور بودند و پروژه ۷ روح این فلسفه را در خود دارد.»

جگوار می‌گوید از این خودرو همین یک دستگاه ساخته می‌شود اما وجود چنین پروژه‌ای در کارخانه انگلیسی نشان می‌دهد جگوار در عرضه یک خودروی سوپر اسپرت براساس اف-تایپ جدی است. شایعه شده است که این خودروی سوپراسپرت موتوری خواهد داشت که دستکم ۶۵۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند.

جگوار پیش‌تر اعلام کرد که دیگر قصد ندارد پروژه سوپرکار خود به نام سی-اکس۷۵ را دنبال کند. ساخت یک سوپر کار براساس مدل‌های کنونی برای جگوار سود بیشتری دارد چرا که باعث افزایش فروش مدل‌های ضعیفتر اف-تایپ هم خواهد شد. در حالی که سوپرکار سی-اکس۷۵ با قیمت بسیار زیادش نه فروش بالایی داشت و نه تأثیری بر فروش دیگر مدل‌های این کارخانه می‌گذاشت.

به احتمال زیاد سوپرکار جدید جگوار در سال ۲۰۱۵ به بازار عرضه خواهد شد و احتمالاً همین موتور مدل پروژه ۷ اما با قدرت بیشتر در آن استفاده می‌شود.