پیش از دوران تولید انبوه، روند خرید خودرو دو مرحله داشت. خریدار در مرحله اول باید یک اتاق‌ساز پیدا می‌کرد که بدنه ماشین را برایش بسازد و بعد یک خودروساز که شاسی و موتور را تامین کند. رفته رفته خودروسازان ساخت اتاق را هم برعهده گرفتند و ساختن بدنه بر روی شاسی کارخانه‌های دیگر به خودروهای بسیار لوکس و گران‌قیمت محدود شد.

حالا گروهی در دانشگاه IAAD تورین از این ایده در پروژه خود استفاده کردند تا نه تنها ماشین‌هایی ارازن‌تر برای نسل جوان بسازد بلکه به خودروساز این امکان را داده تا بدنه ماشین مشتری را به سلیقه او تغییر دهد.

porsche.excuisite.02

 

ادیب یوسف‌شاهی طراح ایرانی، که یکی از اعضای این گروه است می‌گوید ایده پورشه ۹۱۱ ویژن اکسکویزیت (Porsche 911 Vision EXQUISITE) از یک رویا برای ساخت پورشه‌ای برای نسل جوان شکل گرفت.

خریدار اکسکویزیت ابتدا شاسی و موتور ماشین را می‌خرد و بعد به صورت آنلاین بدنه‌ای که میخواهد را سفارش می‌دهد. تیم پورشه بعد از سفارش به خانه خریدار می‌رود و مواد قابل بازیافت او را تحویل می‌گیرد و از آن برای ساخت بدنه استفاده می‌کند. بعد از ساخت، قطعات بدنه به خانه خریدار تحویل داده می‌شود و ماشین همانجا سر هم می‌شود.

porsche.excuisite.03

 

در واقع بدنه خودرویی که ادیب طراحی کرده قابل تغییر است وخریدار میتواند، مانند یک کمد لباس، چند مدل مختلف بدنه را در گاراژ خود داشته باشد و هرازگاهی ظاهر ماشینش را تغییر دهد.

ادیب یوسفشاهی لیسانس طراحی را از دانشگاه مونیخ گرفته و سابقه کارورزی در مرسدس-ای ام جی را هم در کارنامه‌ کاری‌اش دارد. اکسکویزیت، پروژه فوق لیسانس او بود که با همکاری پورشه انجام شد. کارهای دیگر او را می‌توانید {اینجا} ببینید.

همراه او تال دری، آتامان اوزولچر و جیسون وانگ در پروژه اکسکویزیت همکاری کرده‌اند.

پورشه اکسکویزیتپورشه اکسکویزیتپورشه اکسکویزیتپورشه اکسکویزیتپورشه اکسکویزیتپورشه اکسکویزیتپورشه اکسکویزیت