شفاف‌نیوز: اجازه واردات بدون محدودیت  هر نوع خودرو توسط اهالی جزیره ابوموسی یکی از مصوبات دولت و رئیس جمهور است که این روزها این جزیره را به اصلی ترین راه ورود خودروهای لوکس به کشور تبدیل کرده است.

تنها در چند ماه گذشته 144 دستگاه پورشه از این طریق وارد کشور شده است. این در حالی است که بر اساس مصوبه دولت و بخشنامه گمرگ از اواخر سال گذشته واردات خودروهای لوکسی مانند پورشه،  بنز و بی ام و ممنوع است و از سوی دیگر پورشه هم اعلام کرده است به دلیل تحریم ها با ایران همکاری نمی کند.

با این حال جولان صدها خودروی جدید پورشه در نمایشگاه های اتومبیل و خیابان‌های پایتخت و دیگر شهرها حکایت از آن دارد که تبصره‌های متعدد در بخشنامه‌ها و دستورهای رئیس جمهوری راه را برای دور زدن قانون و واردات انواع خودروهای لوکس بازکرده است.

نادر قاضی پور، نماینده ارومیه و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شواری اسلامی درباره نحوه ورود خودروهای لوکس می‌گوید «یک مافیا برای واردات خودرو تشکیل شده است که برخی از آنها مرتبط با بدنه دولت هستند و با استفاده از نفوذی که دارند، مجوزهای زیادی را برای واردات خودرو با استفاده از ارز مرجع اخذ کرده‌اند. با اینکه این خودروها با ارز مرجع وارد شده اند اما قیمت آنها در بازار بسیار بالا است و مافیای خودرو از این طریق سود هنگفتی به جیب می زند.»

رئیس کل گمرک ایران می گوید «کل خودروهای پورشه‌ای که از جزیره ابوموسی وارد شده بیش از 38 خودرو نیست و با توجه به این که واردات این نوع خودرو طبق مصوبه دولت است، غیرقانونی نیست.»

براساس مجوز دولت ساکنین جزیره ابوموسی می‌توانند بدون پرداخت هیچگونه حقوق ورودی و عوارض، یک خودرو به ایران وارد کنند. رئیس کل گمرک ایران می گوید در مصوبات دولت هیچ اشاره‌ای به نوع خودرو نشده است.

با این حال به گفته رییس گمرک در واردات خودرو از ابوموسی تقلب شده است. فداحسین مالکی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم گفته است  «فردی در جزیره ابوموسی با کارت بازرگانی چند نفر اقدام به وارد کردن 144 دستگاه پورشه و پیش فروش آن به مردم کرده است که ما به دنبال آن هستیم تا جلوی ضرر و زیان مردم گرفته شود.»

اواخر سال گذشته نیز خبر‌هایی حاکی از ورود 500 دستگاه پورشه توسط ساکنین جزیره ابو موسی منتشر شد و واردات این خودروهای لوکس از سوی بسیاری از فعالان دولتی و اقتصادی مورد اعتراض قرار گرفت اما فرمانداری ابوموسی در این رابطه گفت «در اجرای مصوبات سفر استانی دولت از سال 1387 درباره واردات خودرو خارجی با ارائه تسهیلاتی توسط ساکنین جزایر جنوبی، در سال 1389 تعداد 178 دستگاه خودرو هیوندای و پورشه وارد کشور گردید.»

«در ادامه این روند البته پس از وقفه‌ای در سال 1390 و اوایل 91 تعدادی دیگر از شهروندان ابوموسی 217 خودرو از انواع مختلف با ارز آزاد وارد کردند که پس از تغییرات نرخ ارز این روند چندین ماه کاملاً متوقف شد. از این رو در حال حاضر یکی از مطالبات جدی شهروندان عزیزی که ازاین امتیاز بهره مند نشدند احقاق حق دراین زمینه است. بر اساس تصریح مفاد تسهیلات ارائه شده شهروندان محترم به عنوان مالک آن اجازه داشتند به صلاحدید خود به دیگری به فروش برسانند.»

علاوه بر ماجرای واردات پورشه و دیگر خودروهای لوکس از طریق مردم در ابوموسی واردات خودرو‌های لوکس با حواله‌های که دولت در اختیار افراد می‌گذارد یکبار دیگر با جایزه رئیس جمهور به تیم ملی فوتبال ایران خبرساز شد. براساس مجوز دولت فوتبالیست‌ها می‌توانند خارج از شمول مقررات واردات هر خودروی دلخواه مانند فراری، لامبورگینی و رولزرویس به ایران وارد کنند.

در این شرایط فوتبالیست‌ها برای کسب حداکثر سود از واردات خودرو باید گرانترین خودروها را وارد کنند. هم‌اکنون قیمت روز خودروهایی چون فراری و لامبورگینی بین 160 تا 250 هزار یورو است بنابراین با توجه به تعرفه و همچنین با احتساب نرخ ارز، هزینه واردات این خودروها حدودا بین یک تا یک میلیارد و 700 میلیون تومان خواهد بود.

به گفته فعالان بازار خودرو چنین خودروهایی در صورت واردات با توجه به تک بودن آن‌ها در کشور ارزشی بین سه تا پنج میلیارد تومان خواهند داشت.