در حالی که خودروسازان همچنان منتظر تصمیم دولت برای قیمت‌گذاری خودرو است و شایعه‌ها از آزاد شدن قریب‌الوقوع قیمت‌ها خبر می‌دهد، در بازار خودرو قیمت‌ها سرسام‌گسیخته در حال افزایش است.
روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی  از وضعیت بازار خبر می‌دهد که در شرایطی که قیمت پراید در ۱۷ میلیون و ۵۰۰ به ثبات رسیده و پژو ۲۰۶ هم ۵۰ میلیون تومان معامله می‌شود، کمتر خریدار واقعی جرأت قدم گذاشتن به بازار را دارد. 
بنا بر این گزارش در حال حاضر خرید و فروش خودرو رونق واقعی ندارد و بیشتر آنهایی که خودرو در این روز‌ها می‌خرند، دلال و واسطه‌اند نه مصرف‌کننده واقعی. کار‌شناسان معتقدند با توجه به آن که طی هفته‌های باقی‌مانده تا انتهای سال، مشتریان واقعی نیز روانه بازار خواهند شد تقاضای خرید خودرو رشد خواهد کرد و اگر عرضه خودرو‌ها مناسب نباشد، قیمت‌ها باز هم بالا خواهد رفت.
خودروسازان نیز خواسته یا ناخواسته وارد بازی دلال‌ها شده‌اند. خودروسازان به بهانه اینکه منتظر اعلام موضع دولت در قبال قیمت خودرو هستند، عرضه را متوقف کرده و به آتش گرانی دامن زده‌اند. 
آن طور که فعالان بازار می‌گویند، بیشتر خودرو‌ها اعم از داخلی و خارجی با افزایش قیمت طی یکی دو هفته گذشته روبه‌رو بوده و چندین میلیون به قیمت آن‌ها اضافه شده است.
در این بین چیزی که تعجب خیلی‌ها را برانگیخته، صعود شدید قیمت پراید است. پراید که تا همین یک سال پیش زیر ۱۰ میلیون تومان به فروش می‌رسید، در حال حاضر ۱۷میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در مدل ۱۱۱ خود قیمت دارد. 
همچنین در حال حاضر مگان ۷۶ میلیون تومان قیمت دارد و این موضوع از جهش شش میلیونی آن طی یکی دو هفته گذشته حکایت می‌کند. هرچند انتظار می‌رفت با آزادسازی قیمت مگان، بازار این خودرو کوتاه بیاید، اما اوضاع بد‌تر شد و قیمت آن پس از آزادسازی باز هم رشد کرد و به حد فعلی رسید. 
در بین دیگر خودروهای داخلی، تندر ۹۰ نیز رشد قیمت را تجربه کرد، هم در مدل پارس خودرویی و هم در مدل ایران خودرویی. هم‌اکنون تندر – ۹۰ پارس خودرو در مدل E2 قیمتی برابر با ۳۶ میلیون تومان دارد و مدل ایران خودرویی آن نیز ۳۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. 
تندر مدلی دیگر به نام E1 نیز دارد که هم‌اکنون حدود ۳۰ میلیون تومان به فروش می‌رود. از تندر و مگان که بگذریم، تیبا نیز دیگر خودرو گران شده بازار در یکی دو هفته جاری بود که با رشدی دو میلیون تومانی روبه‌رو شد و هم‌اکنون ۲۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. 
همچنین نیسان ماکسیما نیز که دو سه ماه از خداحافظی‌اش با پارس‌خودرویی‌ها می‌گذرد، نزدیک به هشت میلیون گران شده و در حال حاضر ۱۰۳ میلیون تومان به فروش می‌رسد. نیسان تیانا هم حالا دیگر خودرویی ۱۲۵ میلیون تومانی است.
همچنین سوزوکی گرندویتارا نیز که قیمتی برابر با ۱۰۵ میلیون تومان دارد، افزایشی پنج میلیون تومانی را تجربه کرده است. دیگر خودرو بالای ۱۰۰ میلیون بازار، مزدا۳ است که با جهشی هفت میلیونی هم‌اکنون ۱۰۲ میلیون تومان به فروش می‌رود. 
اما به گفته فعالان بازار، پژو ۲۰۶ و ۴۰۵ و پارس و سمند و پراید نیز روزهای گرانی را پشت سر می‌گذارند. طبق آخرین اخبار، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۲ قیمتی برابر با ۳۶ میلیون تومان دارد و این موضوع از جهش شش میلیونی آن حکایت می‌کند. تیپ۶ این محصول که نزدیک به ۱۰ میلیون طی دو هفته گذشته گران شده، در حال حاضر به قله ۵۰ میلیون تومان رسیده است. 
در بین مدل‌های صندوقدار ۲۰۶ نیز V9 قیمتی برابر با مدل تیپ ۶ دارد و V8 هم ۳۹ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. مدل V20 پژو ۲۰۶ صندوقدار نیز هم‌اکنون ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. در بین دیگر مدل‌های پژو، در حال حاضر پژو ۴۰۵ نیز که حدود دو میلیون تومان گران شده، ۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. سمند هم در مدل LX خود قیمتی برابر با ۲۴میلیون تومان دارد.