نیکو رزبرگ،‌ راننده تیم مرسدس با یک پیروزی بدون دردسر در فرمول یک ایتالیا فاصله خود را با صدر جدول به دو امتیاز کاهش داد. لوییس همیلتون، هم تیمی او که فعلا صدرنشین است، با وجود عملکردی عالی در زمان‌گیری به خاطر شروع ضعیف به دردسر افتاد و در نهایت دوم شد.

در پایان زمان گیری مشخص بود که نبرد اصلی برای پیروزی بین دو راننده مرسدس است. اما با خاموش شدن چراغ‌ها این رزبرگ بود که بدون اشتباه پیشتاز شد. همیلتون که با اختلافی زیاد خط اول را در زمان‌گیری به دست آورده بود، آنقدر بد مسابقه را شروع کرد که در پیچ اول ششم بود.

فرمول یک مونزا

شروع بد قهرمان

اشتباه مدافع عنوان قهرمانی بار سنگینی را از دوش رزبرگ برداشت و او بقیه مسابقه را بدون اشتباه پیشتاز باقی ماند. همیلتون که پشت ترافیک مانده بود به کمک سرعت خوب ماشین و استراتژی راننده‌هایی که جلوی او حرکت می‌کردند، خود را تا مکان دوم جلو کشید. اما برای رسیدن به رزبرگ شانسی نداشت.

او به سرعت بعد از پیچ اول خود را پیدا کرد و توانست از دانیل ریکیاردو از ردبول سبقت بگیرد. اما والتری بوتاس از مک‌لارن او را به دردسر انداخت. ماشین مک‌لارن، که در مسیرهای مستقیم سرعتش بالا است و لاستیک‌های سوپر-سافت به بوتاس کمک کرد تا دور دهم نبرد خوبی با همیلتون داشته باشد.

فرمول یک مونزا

فرمول یک مونزا

سبقت در گاراژ

برخلاف همیلتون هر دو ماشین فراری باید دو بار لاستیک عوض می‌کردند. برای همین او لازم نبود در پیست از آنها سبقت بگیرد. بعد از اینکه آنها برای بار دوم به گاراژ رفتند او به راحتی مکان دوم را گرفت.

در پیست خانگی فراری، و در حضور هزاران طرفدار پرشور این تیم، سباستین فتل سوم شد و توانست تماشاچیان پرشور ایتالیایی را تا حدی راضی کند. او و هم تیمی‌اش کیمی رایکونن برای مکان سوم رقابت می‌کردند.

فرمول یک مونزا

f1-monza-2016-01

پشت سر آنها رقابت رکیاردو و بوتاس دیدنی بود. در نهایت راننده استرالیایی در اواخر مسابقه توانست مکان پنجم را به دست آورد. مکس ورستاپن، هم تیمی ریکیاردو در ردبول بعد از اینکه خطر تصادف با سرجیو پرز از بیخ گوشش گذشت، در نهایت هفتم شد و مکان هشتم به راننده مکزیکی رسید.

سهم فیلیپه مسا که پیش از مسابقه اعلام کرد این آخرین فصل او در فرمول یک است مکان نهم بود و آخرین امتیاز مسابقه هم به نیکو هالکنبرگ رسید.

جولیون پالمر از رنو و فیلیپه نصر از مانور، بعد از برخورد با یکدیگر در دورهای اول مجبور به ترک مسابقه شدند. داوران تشخیص دادند نصر در این حادثه مقصر بود و به همین دلیل او را پنج ثانیه جریمه کردند. او که نمیخواست این جریمه به مسابقه بعدی منتقل شود، با اینکه از مسابقه خارج شده بود دوباره به پیست برگشت تا پنج ثانیه جریمه‌اش را انجام دهد.

فرمول یک مونزا