پاستور مالدونادو، راننده ونزوئلایی تیم ویلیامز با پیروزی در مسابقه فرمول یک اسپانیا، اولین پیروزی خود در این مسابقات را رقم زد. در حالی که پیش از شروع مسابقه شانس پیروزی ۳۰۰ به ۱ پیش‌بینی شده بود، مالدونادو توانست با یک استراتژی درست و تعویض لاستیک سریع، فرناندو آلونسو، راننده تیم فراری را شکست دهد و به مقام دوم برسد.
آلونسو که در ابتدای مسابقه پیشتاز بود در دورهای پایانی به شدت از موقعیت خود در برابر کیمی رایکونن از تیم لوتوس دفاع کرد و در نهایت دوم شد تا همچنان در رده‌بندی راننده‌های به قهرمانی در این فصل امیدوار بماند. رایکونن و هم تیمی‌اش رومن گروژان، چهارم و پنجم شدند.
این اولین پیروزی تیم ویلیامز بعد از هشت سال و ۱۳۲ مسابقه بود. اگر چه در زمان گیری لوییس همیلتون از تیم مک‌لارن اول شده بوده، اما بعد از اینکه  همیلتون جریمه و به آخر پیست منتقل شد، مالدونادو که دوم شده بود، شگفتی ساز شد و خط اول را گرفت. 
تا پیش از تغییر قانون و معرفی سیستم دی‌آر‌اس، پیست بارسلون، قابل پیش‌بینی ترین پیست تقویم مسابقات فرمول یک بود. اما در مسابقه این فصل همه پیش‌بینی‌ها غلط از آب درآمد. مسابقه در حالی آغاز شد که تازه‌وارد‌ها و تیم‌های کوچک با ثبت زمان بهتر، جلوتر از قهرمانان و تیم‌های بزرگ مسابقه را آغاز کردند. 

به جز همیلتون که به دلیل نداشتن سوخت کافی در باک و نرسیدن به گاراژ بعد از زمان‌گیری، جریمه شد و مجبور شد مسابقه را از آخر پیست شروع کند، جنسن باتن، راننده دیگر تیم مک‌لارن هم خط یازدهم را گرفت. 
دو راننده ردبول هم از خط هشتم و دوازدهم مسابقه را شروع کردند. 
با شروع مسابقه آلونسو، که خط دوم را گرفته بود به سرعت و در پیچ اول از مالدونادو سبقت گرفت و تا دور دوازدهم حدود سه ثانیه از مالدونادو پیش افتاد. اما مالدونادو تا دور ۲۱ فاصله را به یک و نیم ثانیه کم کرد اما وقتی دید امکان سبقت از راننده اسپانیایی وجود ندارد، با تغییر تاکتیک پیش‌دستی کرد و زودتر از فراری برای تعویض لاستیک به گاراژ رفت. فراری به این تصمیم واکنش نشان نداد و آلونسو را دور بعد در پیست نگه داشت. 

در این فاصله چالرز پیک، راننده ماروسیا هم راه آلونسو را سد کرد و زمان زیادی از او گرفت و هنگامی که برای تعویض لاستیک به گاراژ رفت، مالدونادو از او شش ثانیه پیش افتاد. تا دور ۴۱ آلونسو دوباره فاصله را به حدود چهار ثانیه کاهش داد. 
در آخرین تعویض لاستیک ویلیامز برای محکم کردن یک لاستیک دچار مشکل شد و این باز هم‌ فاصله بین دو راننده را کم کرد، اما مالدونادو با هوشمندی توانست تا پایان مسابقه آلونسو را کنترل کند و یک پیروزی با‌ارزش برای خودش و ویلیامز به دست آورد. 
سباستین فتل، از ردبول در مسابقه ششم شد و با این مقام اکنون با ۶۱ امتیاز در صدر جدول رانندگان قرار دارد. آلونسو با همین امتیاز دوم است. لوییس همیلتون با یک رانندگی فوق‌العاده از مقام آخر خود را به جمع ده راننده اول رساند و هشتم شد. او اکنون با ۵۳ امتیاز سومین راننده در جدول رده بندی رانندگان است. 
مایکل شوماخر، قهرمان هفت دوره مسابقات فرمول یک با تصادف با برونو سنا، راننده دیگر تیم ویلیامز از مسابقه خارج شد. او معتقد بود که در  ماشینش به پشت ماشین سنا، راننده جوان برزیلی مقصر بوده است. اما بعد از بررسی تصادف، داوران شوماخر را جریمه کردند و او باید مسابقه بعدی را پنج خط عقب‌تر از خطی که در زمان‌گیری می‌گیرد، شروع کند. 

در رده‌بندی تیمی، ردبول با ۱۰۹ امتیاز اول است. مرسدس بنز با ۹۸ امتیاز دوم و لوتوس با ۸۴ امتیاز تیم سوم است. 
پنج مسابقه این فصل پنج برنده مختلف داشته است. این مسابقات سال‌ها بود که تا این حد غیرقابل پیش‌بینی نبوده است. 
مسابقه بعدی ۷ خرداد در موناکو برگزار می‌شود
در پایان مسابقه، گاراژ تیم ویلیامز آتش گرفت و این حادثه هفت مجروج از تیم‌های مختلف برجا گذاشت.