مارک وبر، راننده تیم ردبول با پیروزی در مسابقه فرمول یک موناکو، ششمین راننده پیروز فصل ۲۰۱۲ شد. بعد از او نیکو رزبرگ از تیم مرسدس دوم شد و فرناندو آلونسو از فراری به مقام سوم رسید.

رقابت فشرده راننده‌ها و تیم‌ها در این فصل تاریخ ساز شده است. در تاریخ مسابقات فرمول یک این اولین بار است که در شش مسابقه اول، شش راننده متفاوت به مقام اول می‌رسند. حتی در این مسابقه هم فاصله بین سه راننده اول بسیار کم بود. نیکو رزبرگ تنها ۰.۶ ثانیه از وبر فاصله داشت و فاصله آلونسو و رزبرگ فقط ۰.۳ ثانیه بود.

در سه سال گذشته رانندگان ردبول در مسابقه موناکو برنده شده‌اند و دوبار از این سه قهرمان را مارک وبر، راننده استرالیایی این تیم به ارمغان آورده است. او در حالی هشتمین پیروزی خود در فرمول یک را جشن گرفت که از مسابقه برزیل در فصل پیش تا کنون نتوانسته بود مقام اول را کسب کند.

استراتژی آلونسو

او که به شروع‌های بد در فرمول یک مشهور شده، این بار سنت‌شکنی کرد و در دور اول از دیگر رانندگان پیش افتاد و فاصله‌اش با نیکو رزبرگ، راننده دوم را به دو ثانیه افزایش داد. آلونسو و همیلتون هم در ابتدای مسابقه این دو راننده را با فاصله‌ کمی تعقیب می‌کردند. آلونسو سپس با تصمیمی استراتژیک کمی از همیلتون عقب افتاد تا بتواند به جای تلاش بیهوده برای دفاع از موقعیتش بیشتر بر مراقبت از لاستیک‌هایش تمرکز کند.

این استراتژی جواب داد و در دور ۲۹، وقتی که همیلتون و وبر برای تعویض لاستیک‌های فرسوده‌شان به گاراژ رفتند، آلونسو دو دور دیگر در پیست ماند و به این ترتیب توانست از همیلتون جلو بزند.

گاراژ رفتن رانندگان پیشرو باعث شد سباستین فتل، قهرمان فصل پیش و هم تیمی‌ مارک وبر در بخشی از مسابقه راننده اول باشد. او مسابقه را از خط نهم با لاستیک‌های بادوام‌تری شروع کرده بود و در شروع مسابقه برای فرار از تصادف رومن گروژان، از لوتوس با مایکل شوماخر از مرسدس از یک راه میان‌بر خود را به مکان ششم رساند. داوران بعد از بررسی این حرکت تصمیم گرفتند او را جریمه نکنند.

فتل هنگامی که در مسابقه جلو بود فاصله‌اش را با دیگر راننده‌ها آنقدر زیاد کرد که توانست در دور ۴۶ با تعویض لاستیک جلوی لوییس همیلتون از گاراژ بیرون بیاید.

از این به بعد شش راننده اول با فاصله بسیار کم چهار ثانیه‌ای مسابقه را دنبال کردند. هوا در پایان مسابقه ابری شد و در بخشی از پیست خیابانی موناکو باران بارید اما راننده‌ها با وجود فاصله بسیار کم و  لیز بودن آسفالت توانستند بدون برخورد مسابقه را تمام کنند.

بدبیاری شوماخر

بدبیاری‌های این فصل مایکل شوماخر، اسطوره مسابقات فرمول یک و راننده مرسدس بنز در موناکو هم ادامه داشت. داوران او را که در زمان‌گیری سریعترین زمان را کسب کرده بود جریمه کردند و مجبور شد مسابقه را از خط هشتم شروع کند. در شروع مسابقه توانست از تصادف با گروژان سالم بیرون بیاید اما در دور ۶۴ به خاطر اشکال در موتور مجبور شد مسابقه را نیمه‌تمام رها کند.

با امتیاز‌های کسب شده در موناکو اکنون فرناندو آلونسو پیشتاز رانندگان است و فتل و وبر در مکان دوم و سوم هستند. در رده تیمی ردبول اول و مک‌لارن و فراری دوم و سوم هستند. فاصله امتیاز‌ راننده‌ها و تیم‌ها بسیار کم است و هیچ تیم و راننده‌ای در حاشیه امنیت قرار ندارد.

مسابقه بعدی ۲۱ خرداد در مونترال کانادا برگزار می‌شود.