سال ۱۴۰۴ تقاضای خودروهای سبک شامل سواری و وانت در بازار ایران به دو میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه خواهد رسید.

این میزان تقاضا در سند «اهداف و سیاست‌های توسعه صنعت خودرو در افق ۱۴۰۴» پیش‌بینی شده که سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران اولین بار در سال ۱۳۸۸ تالیف کرد و ویرایش دوم آن در سال ۱۳۹۳ انجام شده است.

با توجه به آمار بانک مرکزی در حال حاضر ۴۴ درصد از خانوارهای ایرانی خودروی شخصی دارند. با توجه به اینکه هفتاد درصد از جمعیت ایران جوان است، در افزایش تقاضا در سالهای آینده شکی نیست.

حضور شرکت‌های خارجی و تنوع محصولات هم به رونق بیشتر بازار منجر خواهد شد. مخصوصا اینکه در حال حاضر حدود چهار میلیون دستگاه خودروی با عمر بالای ده سال در ایران وجود دارد که به احتمال زیاد مالکان آنها در سالهای آینده ناگزیر به تعویض آنها خواهند بود.

تقاضای خودرو در ایران

تقاضای خودرو در ایران
منبع: OICA

تولید دو برابر

با این حال دو برابر شدن میزان تقاضا برای خودروهای سواری در کمتر از ده سال، پیش‌بینی بسیار خوش‌بینانه به نظر می‌رسد. در ده سال بین ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ به طور متوسط سالانه یک میلیون دستگاه در سال فروخته شده است.

براساس این سند، در کمتر از ده سال دیگر خودروسازان باید سالانه سه میلیون دستگاه خودرو تولید کنند. از این میزان دو میلیون دستگاه در بازار داخل و یک میلیون دستگاه به خارج از ایران صادر خواهد شد.

همچنین قطعه‌سازان ایران هم در سال ۱۴۰۴ علاوه بر تامین نیاز داخل باید سالانه شش میلیارد دلار به خارج از کشور صادرات داشته باشند.

۳۰۰ هزار دستگاه خودرو نیز از طریق واردات تامین خواهد شد.

به این ترتیب ایران در سال ۱۴۰۴ می‌خواهد بزرگترین خودروساز منطقه، پنجمین خودروساز آسیا و یازدهمین خودروساز جهان باشد.

این در حالی است که سال گذشته ۹۷۶ هزار دستگاه خودرو در ایران تولید شد و هدف خودروسازان تولید یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال جاری است. به این ترتیب خودرو سازان باید ظرفیت تولید خود را در یک دهه دو برابر کنند.