مرحله دوم ‌پیش‌فروش رنو ساندرو استپ‌وی نیز حاشیه‌ساز شد. بعد از فعال شدن سایت فروش اینترنتی این خودروی فرانسوی، بار دیگر بسیاری از مشتریان از خرید جا ماندند. موضوعی که موجب شد انگشت اتهام به سمت نمایندگی‌های شرکت سایپا نشانه برود.

این دومین پیش فروش ساندرو استپ‌وی در شش ماه دوم سال است. مشتریانی که از خرید اینترنتی جا مانده‌اند حالا باید فاکتور فروش این خودرو را در بازار به قیمت ۶۲ میلیون تومان بخرند. عرضه فاکتور با اختلاف هشت تا ۹ میلیون تومان در بازار بار دیگر موج انتقاد را از روند پیش‌فروش این خودرو برانگیخته است.

اولین پیش‌فروش ساندرو استپ‌وی در مهرماه هم با اعتراض زیادی روبرو شد. در مرحله اول چهار هزار دستگاه استپ‌وی ظرف مدت سی دقیقه فروخته شد و با وجود مراجعه متعدد به نمایندگی‌ها، بسیاری از خریداران دست خالی برگشتند. به گفته مشتریان، سیستم فروش به نحوی بود که متقاضیان عادی امکان خرید نداشتند و همه حواله‌ها توسط نمایندگی‌ها خریداری شد.

نمایندگی‌ها شاکی

این بار پنج هزار و ۵۰۰ دستگاه استپ‌وی ظرف یک ساعت فروخته شده است. عده‌ای دوباره انگشت اتهام را به سمت نمایندگی‌ها نشانه می‌روند اما آن‌گونه که به نظر می‌رسد، عمده خرید توسط دلالان بازار صورت گرفته است. موضوعی که نمایندگی‌های شرکت سایپا نیز نسبت به آن اعتراض دارند.

یکی از نمایندگی‌ها به روزنامه دنیای اقتصاد گفت «نمایندگی نیز حق دارد که در زمان پیش‌فروش خرید خود را انجام دهد اما با عدم مدیریت چنین امکانی برای ما فراهم نبود؛ حال آنکه دلالان بازار توانستند با تجمیع افراد بیشتر حواله‌ها را خریداری و با اختلاف ۸ تا ۹ میلیون‌تومان در بازار به فروش برسانند.»

این موضوع در حالی مطرح می‌شود که رضا تقی‌زاده، معاون فروش گروه خودروسازی سایپا در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» ادعای خرید این خودرو توسط نمایندگی‌ها و دلالان خودرو را رد می‌کند و می‌گوید«در پیش‌فروش دوم، شرکت سایپا محدودیت‌هایی برای ثبت‌نام قائل شد. از جمله اینکه هر متقاضی فقط یک بار اجازه ثبت‌نام از طریق شماره کارت ملی خود را دارا بود.»

او می‌گوید به هر نمایندگی و هر دلالی مثل مشتری عادی دسترسی خرید داده شده است.

«در روش‌های قبلی نماینده مشتری را انتخاب می‌کرد اما در این روش مشتریان امکان انتخاب یک نمایندگی با تعیین سقف مجاز را دارا بودند.»

«بنابراین ۴۸۳ هزار متقاضی با «ای پی یونیک» (شناسه منحصر به فرد) برای خرید به سایت مراجعه کردند و در مدت یک ساعت پنج هزار و ۵۰۰ دستگاه توسط مشتریان خریداری شد.»

آقای تقی‌زاده می‌گوید کسانی که در این طرح، خودرو پیش خرید کردند تا چهار ماه آینده امکان خرید این خودرو را ندارند

سایپا همچنین اعلام کرده تلاش می‌کند تا پایان اسفند ماه دوباره ساندرو استپ‌وی را پیش‌فروش کند.

 

منبع: دنیای اقتصاد