ایسنا: دولت یازدهم در شرایطی زمام امور کشور را در دست گرفت که دورنمای روشنی از بازار خودرو دیده نمی‌شود. اگرچه تا ابتدای سال ۹۱، صنعت خودرو و بازار روزهای به نسبت آرامی را پشت سر می‌گذاشت اما از ابتدای این سال مشکلات داخلی و خارجی باعث شد روندی نزولی در تولید آغاز شود و قیمت‌ها افزایش یابد.
در نتیجه از آن زمان تاکنون تولید خودرو به حدود یک سوم کاهش یافته است و قیمت‌ها دوبرابر شده است. این در حالی است که شرکت‌های تولیدکننده از قیمت‌های فعلی نیز راضی نیستند و در نامه‌های خود به شورای رقابت خواهان افزایش مجدد قیمت‌ها شده‌اند.
در این شرایط برخی مصرف‌کنندگان به امید کاهش قیمت‌ها، پس از آغاز به کار دولت جدید، از خرید خودرو خودداری می‌کنند و در نتیجه بازار به رکودی عمیق و نسبتا طولانی مبتلا شده است. 
حسن زمانی افشار، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو می‌گوید «تقریبا با قاطعیت می‌توان گفت که با فرض تثبیت نرخ دلار در سطوح فعلی، افزایش قیمتی در بازار خودرو در دولت جدید نخواهیم داشت.»
وی با بیان این‌که تنها افزایش شدید نرخ ارز می‌تواند موجب رشد قیمت خودروها شود، خاطرنشان می‌کند«از آن سو نیز در صورت کاهش نرخ ارز و به موازات آن افزایش تولید در دو گروه بزرگ خودروسازی کشور، قیمت خودروهای وارداتی و داخلی کاهش خواهد یافت.»
«هم‌اکنون خرید و فروش چندانی در بازار صورت نمی‌گیرد به‌گونه‌ای که بنده شخصا در مراجعه به دفاتر مختلف عرضه این محصولات مشاهده کردم که برخلاف روزهای رونق، فعالیتی در این دفاتر صورت نمی‌گیرد.»
به گفته آقای زمانی افشار بیشتر خانواده‌های ایرانی دارای حداقل یک خودرو هستند. بنابراین بیشترین مراجعه مصرف‌کنندگان به بازار، برای تعویض و ارتقای خودروی شخصی است که با وضعیت فعلی اقتصادی این کار نیز تقریبا متوقف شده است.