در آستانه امضای قرارداد همکاری سایپا و رنو گزارش شده ایران خودرو تولید مدل کویید را شرط همکاری با کارخانه فرانسوی اعلام کرده است.

گزارش شده در قرارداد نارنجی‌های جاده مخصوص با رنو، شرکت پارس خودرو به‌عنوان سهم مشارکت سایپا در ایجاد شرکت مشترک ارائه شده و دو محصول جدید رنو در این کارخانه تولید خواهد شد. قرار است این قرارداد با سفر مدیران رنو به ایران و با حضور وزیر صنعت امضا شود.

یکی از دو محصولی که قرار است در پارس خودرو تولید شود رنو «کویید» است، اما روزنامه دنیای اقتصاد از قول منابع آگاه خبر داده ایران خودرو تنها به شرطی حاضر شده با رنو همکاری کند که تولید کویید در این کارخانه انجام شود.

گره حضور رنو در ایران پیشنهادی بود که این شرکت برای خرید کارخانه به سایپا و ایران خودرو داده بود. مدیر خاورمیانه رنو پیشتر گفته بود رنو برای تولید محصولاتش در ایران به چهار کارخانه نیاز دارد و چون ایران خودرو و سایپا برای فراهم کردن این کارخانه ها سرمایه ندارند، رنو پیشنهاد داده تا این کارخانه‌ها را از دو شرکت بخرد و تجهیز کند. این پیشنهاد با مخالفت خودروسازان ایران همراه شد.

پیشینه خبر

آیا «کویید» قفل بازار هند را برای رنو باز خواهد کرد

چرا خودروسازان ایرانی به رنو کارخانه نمی‌فروشند؟

ایران خودرو تولید رنوی هندی را تایید کرد

حالا معلوم نیست فرانسوی‌ها تحت چه شرایطی با سایپا به توافق رسیده‌اند و اگر ایران خودرو تولید کویید را شرط همکاری گذاشته باشد، رنو چطور می‌تواند هر دو کارخانه را راضی کند. گفته می‌شود رنو اول قرار است با سایپا قرارداد ببندد و بعد با ایران خودرو پای میز مذاکره می‌نشیند.

کویید شاسی بلند هندی رنو است که با قیمتی بسیار ارزان برای بازار هند طراحی شده است. این مدل برای خودروسازان ایران از این جهت مهم است که می‌تواند معادله بازار خودروهای ارزان را به نفع یکی از این دو شرکت تغییر دهد. در حال حاضر بازار خودروهای بیست تا سی میلیون تومانی در قبضه ایران خودرو است و شاید به همین دلیل است که ایران خودرو می‌خواهد با گرفتن تولید کویید هم جلوی قدرت گرفتن بیشتر سایپا را بگیرد و هم بعد از مدت‌ها با ماشینی جدید به این بازار وارد شود.

ظاهرا ایران خودرو قصد دارد کویید را با قیمتی زیر سی میلیون تومان به بازار عرضه کند اما تجربه نشان داده این خودروساز ایرانی همیشه خودروهایش را بسیار گرانتر از قیمتی که ابتدا اعلام کرده در بازار فروخته است.