شاگردان کونگ فو، چین | عکاس: فریتس هافمن

حرکت نقش مهمی در بیان پیغامی دارد که در مورد خیلی از سوژه ها در نظر داریم. نمونه واضح آن رویدادهای ورزشی است اما این ایده در مورد نمونه های ساده ای مثل وقتی که فردی در خیابان راه می رود و یا کودکی از سرسره پایین می آید هم صدق می کند. 

سه راه برای نشان دادن حرکت در عکس وجود دارد: منجمد (بی‌حرکت) کردن، مات کردن، و حرکت دوربین به‌ همراه حرکت سوژه. هرکدام از این کارها حس خود را دارد و مهارت های فنی خود را هم طلب می‌کند. تنها یک راه برای خوب یاد گرفتن این تکنیک‌ها وجود دارد و آن تمرین است. گوشه خیابان بایستید و عابران پیاده و ماشین هایی که رد می شوند را منجمد، مات یا محو کنید. دوربین را همراه با آنها حرکت دهید. با سرعت های مختلف شاتر بازی کنید. نتایج مختلف را با هم مقایسه کنید تا ببینید چه تکنیکی برای چه موقعیتی بهتر است. 
۱-  منجمد کردن حرکت
می‌توان با سرعت بالای شاتر سوژه را منجمد کرد. این‌ که سرعت شاتر تا چه حد بالا باشد به نوع حرکت و کاری بستگی دارد که سوژه انجام می‌دهد. کسی که دارد پیاده راه می‌رود را می توان با سرعت ۱:۱۲۵ ثانیه منجمد کرد، اما برای منجمد کردن حرکت کسی که در حال ضربه زدن به توپ تنیس است شاید سرعت ۱:۱۰۰۰ ثانیه مناسب باشد. به نوع حرکت فکر کنید و سپس سرعت مناسب شاتر را تعیین کنید. 
عمل منجمد کردن بجای این‌ که حرکت را نشان دهد، آن را القا می‌کند. در خود عکس حرکتی دیده نمی‌شود اما وقتی می بینیم فردی یک پایش جلوی پای دیگر است و آن یکی پایش  هم روی زمین نیست، می‌فهمیم که طرف دارد راه می‌رود یا در حال دویدن است چون مردم معمولاً این طوری نمی ایستند. یا مثلاً می‌فهمیم که طرف دارد به سمت آب شیرجه می‌زند چون معمولاً آدم ها با آن وضعیت در هوا معلق نیستند. 

آبگیر پتن، ایالت مین در آمریکا | عکاس: کریستین گینس

به این فکر کنید که با عکس تان چه می‌خواهید بگویید. از آنجایی که منجمد کردن در واقع حرکت را نشان نمی‌دهد، شاید برای همه موقعیت ها مناسب نباشد. اگر در یک مسابقه اتومبیلرانی ماشینی که با سرعت ۲۴۰ کیلومتر در ساعت در حال حرکت است را با سرعت ۱:۲۰۰۰ ثانیه منجمد کنید، عکسی که به دست می‌آید درست مثل وقتی است که ماشین بدون حرکت روی پیست توقف کرده باشد. اگر در عکس دنبال نشان دادن خود حرکت هستید، یا سوژه و یا دوربین باید در عکس حرکت کند. پس در این وضعیت از یک تکنیک دیگر استفاده کنید و یا در عکس به دنبال یک عنصر دیگر به جز ماشین باشید که به کمک آن بتوان حس سرعت را القا کرد، مثلاً این که آب یا گرد و خاک در هوا پخش شده باشد. 
از آنجایی که منجمد کردن نیاز به سرعت بالای شاتر دارد، عمق میدان کمی خواهید داشت. پس با دقت فوکوس کنید، و همچنین تمرین کنید که حرکت ها را خوب پیش بینی کنید.

اگر سرعت سوژه بالا است، باید تشخیص دهید وقتی دکمه را فشار می‌دهید سوژه کجا خواهد بود. سوژه‌ای که سرعت بالایی دارد شاید تا قبل از پایان نوردهی از کادر خارج شود، پس فضایی را در مسیر حرکتش در نظر بگیرید.

همیشه مراقب ترکیب‌بندی خود باشید و اینکه سوژه در کجای کادر شما خواهد بود. اگر از دوربین لنزخور استفاده می‌کنید، آن لحظه‌ای را که تصویر ثبت می‌شود نخواهید دید چون در آن لحظه آینه بالا می آید تا از سر راه نور به فیلم/صفحه حساس کنار برود. 

عکس: نشنال جغرافی