تویوتا تصاویری از جدیدترین کانسپت خود «ویرا» (ViRa) را منتشر کرده که قرار است هفته آینده در نمایشگاه خودروی توکیو رونمایی کند.

ویرا ترکیبی از نام دو مدل ویتز (یاریس) و راو۴ است. اگرچه نتیجه نهایی شباهتی به هیچیک از دو مدل ندارد، بلکه یک شاسی بلند سه در اسپرت است که با ایده‌ای شبیه به نیسان جوک، با هدف جلب خریداران جوان به مارک تویوتا طراحی شده است.

تویوتا اطلاعات فنی زیادی درباره این خودرو منتشر نکرده است و برای توانایی‌های فنی ماشین باید یک هفته دیگر صبر کرد.

این کانسپت را «تویوتا اینداستریز» ساخته است که یکی از شرکت‌های گروه خودروسازی تویوتا است که در کنار وظایف دیگر، ساخت دو مدل ویتز (یاریس) و راو۴ را هم برعهده دارد. این بخش از تویوتا امسال هشتادمین سال تاسیس خود را جشن می‌گیرد و شاید این کانسپت تنها نمایشی از توانایی‌های این کارخانه باشد.

تویوتا کانسپت ویرا

اگر چه علاقه تویوتا به ساخت مدلی اینچنین برکسی پوشیده نیست. مدتی است که محبوبیت نیسان جوک، تویوتا را به فکر ساخت یک شاسی بلند اسپرت شهری انداخته است. بزرگترین خودروساز ژاپن در بازار پرسودی که جوک برای نیسان ایجاد کرده غایب است و قصد دارد هم برای کسب سود و هم برای دسترسی به خریدارانی جوان‌تر به این بازار وارد شود.

جوان پسند بودن و شاداب بودن مدلهای تویوتا یکی از اهدافی است که آکیو تویودا از هفت سال پیش که به مدیریت این کارخانه رسید بر آن تاکید می‌کرده است. در نتیجه تویوتا شیوه طراحی مدلهایش را متحول کرده است.

تویوتا در سال ۲۰۱۴ و در نمایشگاه پاریس یک کانسپت شاسی بلند با همین ایده رونمایی کرد که نامش سی-اچ‌ آر بود.

تویوتا یک سال کانسپت دیگری به نمایشگاه فرانکفورت برد و مدیرانش تایید کردند که این خودرو یک قدم دیگر به تولید نزدیک شده و یک مدل هیبرید براساس این کانسپت بهار آینده در نمایشگاه ژنو رونمایی خواهند شد.

سی-اچ آر با طول ۴۳۵۰ میلی‌متر، عرض ۱۸۵۰ میلی‌متر، ارتفاع ۱۵۰۰ میلی‌متر و فاصله بین دو محور ۲۶۴۰ میلی‌متر از کانسپت ویرا بزرگتر به نظر می‌رسد. از روی تصاویر به نظر می‌رسد ویرا ابعادی شبیه به مزدا سی اکس-۳ داشته باشد