دیوید زنلی، مجله اتوموبیل: کادیلاک حدود ده سال پیش  اعلام کرد درصدد طراحی و ساخت خودروهایی است که بتواند با ماشین‌های لوکس آلمانی رقابت کند. چند سال پیش از آن هم اولدزموبیل، که خواهرخوانده کادیلاک به‌حساب می‌آید، تلاش کرده بود خود را «رقیب خودروهای وارداتی» معرفی کند اما سرانجام کارش به ورشکستگی کشید. کادیلاک همان موقع می‌توانست ایده ساخت خودرو‌های اسپرت به سبک اروپایی را فراموش کند و برای دور شدن از خطر ورشکستگی به تولید سدان‌های سنگین و بزرگ ادامه دهد.
اما اکنون بعد از یک دهه کادیلاک همچنان پابرجا و مشغول دست و پنجه نرم کردن با آلمانی‌ها است. سازنده خودروهای لوکس آمریکایی این بار سدان کوچک ای‌تی‌اس را به بازار فرستاده و معتقد است این خودرو در کنار سدان سی‌تی‌اس بالاخره آلمانی‌ها را به زانو در خواهد آورد.
کریس بروب، مهندس ارشد پروژه ساخت ای‌تی‌اس، که قبلا روی پروژه کادیلاک سی تی اس-وی کار کرده است می‌گوید «ما از ب ام و سری ۳ فراتر خواهیم رفت و در حالی که محصول ما از نظر فنی مشابه یا بهتر است جذابیت جادویی ظاهر کادیلاک را به آن خواهیم افزود»
این ادعایی بلندپروازانه‌ است. اما اعداد و ارقام مربوط به ای‌تی‌اس نشان می‌دهد، آقای بروب کاملا جدی است. برخلاف مدل سی‌تی‌اس که با امکانات ب ام و سری ۵ اما با قیمت ب ام و سری ۳  از رقابت مستقیم با محصولات کارخانه آلمانی طفره می‌رفت، مدل ای‌تی‌اس به طور مشخص ب ام و  سری ۳  را هدف قرار داده است.  ابعاد ماشین تنها چند سانتی‌متر با ب ام و متفاوت است و قیمت آن هم «مشابه خواهد بود». 

موتور شش سیلندر ۳.۶ لیتری کادیلاک از موتور چهار سیلندر ۲۷۰ اسب بخاری ب ام و ۳۲۸‌آی قوی‌تر است. به جز این موتور، یک موتور دولیتری چهار سیلندر توربو کاملاً جدید و یک موتور ۴ سیلندر با قدرت ۲۰۰ اسب بخار هم برای این ماشین در نظر گرفته شده است.  فعلاً جعبه دنده ماشین اتوماتیک و شش سرعته است اما در آینده جایش را به یک جعبه دنده اتوماتیک هشت سرعته خواهد داد. 
کاهش وزن ای‌تی‌اس، نشانه اصلی جدی بودن کادیلاک در رقابت با ب ام و  است. سنگین بودن خودروهای جنرال موتورز همیشه نقطه ضعف این کارخانه بوده است. وزن ای‌تی‌اس با موتور ۲ لیتری توربو و جعبه‌دنده ۶ سرعته دستی کمتر از ۱۵۴۲ کیلوگرم است که تقریباً هم‌وزن ب ام و ۳۲۸ آی (۱۵۴۵ کیلوگرم) و  سبک‌تر از سایر رقبای هم‌رده خود است.
تیم مهندسی کادیلاک برای تولید خودرویی، که حدود ۲۲۰ کیلوگرم سبک‌تر از سی‌تی‌اس و حدود ۱۸۰ کیلوگرم سبک‌تر از شورولت کامارو است، نمی‌توانست روی هیچ‌کدام از پلتفرم‌های موجود جی ام حساب کنند. دیو مش، مسئول ساخت پلتفرم کاملا جدید ای‌تی‌اس می‌گوید «کاهش وزن پلت‌فرم‌های موجود بسیار مشکل است» 
در پروژه‌ای که بین مهندسان کادیلاک به آلفا معروف است، برای ساخت کمک‌فنرهای این خودرو از تجربیات شش مرحله ساخت کمک‌فنر در پنج سال گذشته استفاده شد. مهندسان کادیلاک معتقدند نتیجه این پروژه بسیار بهتر و کارآمدتر از گذشته است.
اگر چه نقطه عطف تحولات سال‌های اخیر کادیلاک طراحی ظاهری محصولات این کارخانه بوده است، این‌بار طراحی در سایه توانایی‌های فنی از جمله کاهش وزن و سیستم پیشرفته کمک‌فنر قرار گرفته است. آقای مش در این مورد می‌گوید «ما پروژه را بیش از دو سال قبل از شروع طراحی آغاز کردیم» این یعنی آنها نمی‌خواستند  شبیه آنچه برای کامارو اتفاق افتاد تکرار شود و طرح ظاهری مشخصات فنی ماشین را دیکته کند.

نتیجه کار مطابق با شعار «هنر و علم» کادیلاک است و باعث شده تا ای‌تی‌اس مزایای یک خودروی دیفرانسیل عقب را بدون دردسرهای سی‌تی‌اس داشته باشد. به‌نظر می‌رسد کادیلاک برای رقابت در بازار تولید انبوه، مثل ب ام و در طراحی کمی محافظه‌کار شده است.
مهندسان کادیلاک برای اولین بار استانداردهای قدیمی جنرال موتورز را کنار گذاشتند و مجبور نبودند از کمک‌فنرهای بزرگ‌تر از معمول استفاده کنند. با اینکه ا‌ی‌تی‌اس از سی‌تی‌اس سفت‌تر است، خیلی از اجزای سیستم کمک‌فنر مثل بازوها از فلز نازک‌تری ساخته شده‌‌ است. آقای مش می‌گوید «تقریبا هر مهره‌ای که در کمک‌فنرهای این ماشین استفاده می‌کنیم یک سایز از آنچه قبلا استفاده کرده‌ایم کوچک‌تر است.»
تیم مهندسی ای‌تی‌اس با همین استدلال از استفاده از چرخ‌های کادیلاک اسکلید صرف‌نظر کرد. آقای مش می‌گوید «اگر رینگ و لاستیک خیلی بزرگ‌تری روی این ماشین بگذارید فقط ماشین را گنده‌تر می‌کند و این باعث افزایش وزن می‌شود.». بزرگترین اندازه چرخی که برای این خودرو در نظر گرفته شده است۱۸ اینچ با لاستیک‌های مخصوص تابستان است. چرخ‌های ۱۹ اینچی با لاستیک‌های چهارفصل هم برای ماشین قابل سفارش است.

از پلتفرم این خودرو می‌توان برای ساخت ماشین‌های کوچکتر یا بزرگ‌تر هم استفاده کرد و کادیلاک در حال بررسی این امکان و ساخت ماشین‌های دیگر بر اساس این پلتفرم است. علاوه بر مدل‌های مختلف از ای‌تی‌اس که روی این پلفرم ساخته خواهد شد، احتمالا از این پلتفرم می‌توان برای ساخت نسل بعدی سی‌تی‌اس و کامارو هم استفاده کرد. همچنین می‌توان برخلاف سی‌تی‌اس از سیستم کمک‌فنر آلفا برای ساخت یک مدل بدون سقف هم استفاده کرد.
البته کادیلاک هنوز جزییاتی بیشتری از ای تی اس-وی ارایه نکرده است، اما ماشین برای یک موتور هشت سیلندر خورجینی کوچک جا دارد و آقای بروب می‌گوید «از نظر من همیشه برای یک موتور هشت سیلندر کوچک جا هست»