این طرح مرسدس بنز برای نسل بعدی کلاس A است. قرار است این ماشین ده روز دیگر در نمایشگاه خودرو شانگهای رونمایی شود، اما مدلی که براساس این ماشین به تولید انبوه خواهد رسید، زودتر از سال ۲۰۱۲ به بازار عرضه نخواهد شد.

این ماشین اگر چه به اندازه کانسپت پیشین مرسدس بنز، که مبنای ساخت اولین نسل کلاس A شد، انقلابی نیست اما بدون شک زیبا‌تر و هوشمندانه تر از همه رقبایش در بازار به نظر می‌رسد. البته باید دید مرسدس بنز تا چه حد می‌تواند این زیبایی را با خود به خط تولید ببرد.

در سال ۱۹۹۷، مرسدس بنز با برداشتی تازه از خودروسازی و با تأکید بیشتر بر کاربردی بودن و خانوادگی بودن ماشین، کلاس A را به بازار فرستاد. مرسدس بنز با تفکری مشابه، اما به روز شده، در سال ۲۰۰۵ کلاس B را به بازار عرضه کرد. همزمان ب ام و، رقیب دیرینه بنز، سری ۱ را با تأکید بر اسپورت بودن و برای جلب خریداران جوان به بازار فرستاد.

سری ۱ و همینطور آئودی A3 هر دو مدل‌های موفقی بودند و مرسدس بنز مدلی برای رقابت با آن‌ها در بازار نداشت.

علاقه مرسدس بنز به داشتن ماشینی که بتواند با ب‌ام و سری ۱ و آئودی A3 رقابت کند را می‌توان در این کانسپت جدید دید. این ماشین به وضوح کوتاه‌تر و اسپورت تر از نسل فعلی کلاس A است. جلوی ماشین کشیده و پشتش شیبدار است. جلو پنجره آن شبیه به مدل‌های تازه مرسدس بنز است اما چراغ‌های جلو طرحی کاملاً‌ متفاوت دارد.

هواپیما، الهام بخش طراحان این کانسپت بوده است. دهانه‌های سیستم تهویه مطبوع شبیه موتور جت است و داشبورد شبیه بال هواپیما و نمایشگرها شبیه اگزوز جت‌های جنگنده است و دنده ماشین به کنترل‌کننده گاز هواپیما بسیار شبیه است.

موتور این‌ ماشین چهار سیلندر با حجم دو لیتر است و با کمک یک سیستم توربو شارژ می‌تواند ۲۱۰ اسب بخار قدرت تولید کند. برای اولین بار در یک ماشین کوچک از تکنولوژی جلوگیری از تصادف با ماشین روبرو در این کانسپت استفاده می‌شود. این سیستم با یک رادار مراقب است تا ماشین بیش از اندازه به ماشین جلو نزدیک نشود و اگر شد،‌ به راننده هشدار می‌دهد و اگر راننده به‌موقع ترمز نکند، این سیستم به طور اتوماتیک خود سرعت ماشین را کم می‌کند.

مرسدس بنز می‌خواهد پنج مدل براساس این پلت‌فرم تولید کند. مدل‌های سه و پنج در از کلاس A که براساس این کانسپت ساخته می‌شود و همینطور نسل بعدی کلاس B که بیشتر با هدف جذب خانواده‌ها ساخته خواهد شد،  یک مدل چهار در که در اندازه‌های فولکس واگن جتا خواهد بود و بالاخره یک خودروی SUV کوچک مدل‌هایی هستند که براساس این پلت فرم ساخته خواهند شد.