خبرگزاری ایسنا از کاهش شدید تولید خودرو در ایران در اولین ماه سال ۱۳۹۱ خبر داده است. تولید انواع خودرو در ایران در فرو به پایین‌ترین سطح خود در سه سال اخیر رسید.
براساس آمار انجمن خودروسازان ایران، تولید انواع خودرو در کشور در فروردین ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته با کاهش ۳۲.۶ درصدی به ۵۷ هزار و ۶۰۳ دستگاه رسید. 
این میزان تولید نسبت به فروردین سالهای ۱۳۸۹ و ۱۳۸۸ نیز به ترتیب ۳۱.۳ و ۱۵.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد. این برای نخستین بار طی چند سال اخیر است که تولید ماهانه خودرو در ایران کم می‌شود.
آمار همچنین نشان می‌دهد که در نخستین ماه امسال تولید خودرو در همه گروه‌ها کاهش یافت.
به طوری که تولید انواع سواری با کاهش ۲۷.۴ درصدی بالغ بر ۵۳ هزار و ۷۴۰ دستگاه شد. تولید انواع وانت نیز با افت ۶۹.۱ درصدی به ۲۹۵۳ دستگاه رسید.
تولید انواع مینی‌بوس و اتوبوس نیز به ترتیب ۹۶.۸ و ۶۵.۹ درصد کاهش یافته و به عدد شش و ۳۱ دستگاه رسید. تولید انواع کامیون نیز با کاهش ۴۶.۸ درصدی به رقم ۸۷۳ دستگاه رسید.
کاهش تولید خودرو در کشور طی نخستین ماه سال جاری در حالی رخ داده که وزیر صنعت، معدن و تجارت طی اظهاراتی به یکی از خبرگزاریها اعلام کرد که گزارشی از کاهش تولید خودرو به دست وی نرسیده است. این در حالی است که از چند هفته پیش زمزمه‌هایی مبنی بر کاهش تولید خودرو در شرکتهای داخلی شنیده شده بود.
تولید خودرو در ماه فروردین با توجه به تعطیلات نوروز همیشه از ماه‌های دیگر کمتر است.