شرکت کارمانیا همزمان با آغاز نمایشگاه خودروی کرمان فروش شاسی بلند چینی «بی وای دی» اس ۶ را آغاز کرد. اس ۶ اولین محصول مستقل کارخانه بی وای دی است که به خاطر کپی برداری ظاهرش از نسل پیشین لکسوس آر اکس مشهور است.

بی وای دی یکی از ده خودروساز بزرگ چینی است که بیشتر به خاطر ساخت باتری و خودروهای الکتریکی مشهور است. این کارخانه اس ۶ را در سال ۲۰۱۰ در نمایشگاه خودروی پکن رونمایی کرد و فروش آن از بهار سال ۲۰۱۱ آغاز شد. به جز شباهت بسیار زیادش به لکسوس، قیمت کم آن بود که اس۶ را در بازار چین مشهور کرد.

شباهت بی وای دی اس ۶ به لکسوس

از یک سال و نیم پیش بی وای دی مدلی قوی‌تر و لوکس‌تر از اس۶ را با نام اس۷ به بازار عرضه کرده است و همینطور یک شاسی بلند کوچکتر هم به بازار عرضه کرده که هر دو بر محبوبیت اس۶ تاثیر گذاشته و کهنه بودن این مدل را به رخ می‌کشد. به همین دلیل ماه پیش در نمایشگاه گوانگژو، بی وای دی اس۶ را با چراغ، جلوپنجره و سپر جلو و چراغ عقب جدید نمایش داد.

مدلی که در ایران فروخته می‌شود موتور چهار سیلندر ۲.۴ لیتری با قدرت ۱۶۰ اسب بخار دارد. نیروی موتور با دنده اتوماتیک شش سرعته به چرخها منتقل می‌شود. مصرف سوخت ماشین ۹.۸ لیتر در هر کیلومتر است و موتور استاندارد آلایندگی یورو۴ دارد.

طول ماشین ۴۸۱۰ میلی‌متر، عرضش ۱۸۵۵ میلی‌متر و ارتفاعش ۱۷۲۵ میلی‌متر است. فاصله بین دو محور خودرو ۲۷۲۰ میلی‌متر است. حداکثر سرعت ماشین ۱۸۵ کیلومتر در ساعت اعلام شده است.

بی وای دی اس ۶

سیستم تهویه مطبوع دوکاناله اتوماتیک، صندلی برقی راننده قابل تنظیم در هشت حالت، آینه‌های تاشو، سقف بازشو، ورود بدون کلید و شش ایربگ از جمله امکانات این خودرو است. همچنین مسیریاب با نقشه ایران، سیستم صوتی و تصویری با قابلیت پخش دی وی دی و نمایشگر هفت اینچی لمسی و ۹ بلندگو هم به صورت استاندارد بر روی خودرو نصب می‌شود.

این خودرو در چین به قیمت بین ۸۹ هزار یوان (حدود ۵۰ میلیون تومان) تا ۱۲۹ هزار یوان (حدود ۷۲ میلیون تومان) فروخته می‌شود. در ایران قیمت این خودرو با تخفیف ویژه نمایشگاه ۹۲ میلیون تومان است که در چهار پرداخت با سود مشارکت ۲۴ درصدی اخذ می‌شود. تحویل ماشین از مرداد سال ۱۳۹۵ آغاز خواهد شد.

شرکت کارمانیا از زیرمجموعه‌های گروه کرمان خودرو و کارخانه‌اش در منطقه ویژه اقتصادی ارگ بم است.
بی وای دی اس ۶بی وای دی اس ۶بی وای دی اس ۶