کمپانی فورد اعلام کرده است که برای تقویت فروش و احیای مدل‌های لینکلن، تا سه سال آینده یک میلیارد دلارسرمایه گذاری خواهد کرد. این خبر درشرایطی منتشر می‌شود که فروش لینکلن در پنج ماه گذشته رو به کاهش بوده است. 
در حالی است که فروش خودرو در بازار نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد افزایش یافته است، لینکلن در پنج ماه اول سال جاری میلادی با هفت درصد کاهش نسبت به سال قبل، تنها ۳۴۶۴۲ دستگاه ماشین فروخت.
نگاهی به فروش رقبای لینکلن وضعیت بحرانی این مارک را آشکارتر می‌کند. ب ام و در پنج ماه اول سال به اندازه کل فروش لینکلن از مدل سری ۳ خود فروخته است. فروش مدل RX لکسوس هم به اندازه کل فروش لینکلن بوده و کادیلاک با فروش ۶۵۲۶۲ دستگاه ماشین دو برابر لینکلن ماشین فروخته است. 
این در حالی است که لینکلن از ماه سپتامبر قرار است تولید مدل تاون اند کانتری خود را متوقف کند و این به کاهش بیشتر فروش منجر خواهد شد. لینکلن که ده سال پیش پرفروشترین مارک لوکس در آمریکای شمالی بود اکنون کمتر از یک درصد بازار را در اختیار دارد و با خطر حذف از بازار آمریکای شمالی روبرو است. 
این کاهش فروش باعث فشار زیادی بر نمایندگی‌های فروش لینکلن هم شده است. آن‌ها که بعد از توقف تولید مدل‌های مرکوری توسط فورد، مدل‌های کمتری برای فروش داشتند، اکنون تنها امیدشان برای کسب درآمد فروش مدل‌های لینکلن به مشتریانی است که دیگر اقبالی به این مارک ندارند. 
بخشی از دلیل این کاهش اقبال، اشتراک زیاد مدل‌های لینکلن با فورد است. با اینکه طراحان لینکلن تلاش کرده‌اند با دادن چهره‌ای بسیار متفاوت با جلو پنجره بزرگ، مدل‌های این کارخانه را از فورد متمایز کنند، اما در نهایت شباهت زیاد این مدل‌ها با مدل‌های کارخانه فورد، به‌خصوص از نظر فنی پنهان نیست و مشخص است که مدل MKS همان فورد تاروس است و MKX همان فورد اج. 

مدل‌های لینکلن با فورد شباهت‌ زیادی دارد. بالا لینکلن MKX، پایین فورد Edge

اما مدیران فورد می‌گویند که احیای این مارک ۹۶ ساله و عرضه ‌مدل‌های تازه در اولویت برنامه‌های آن‌ها قرار دارد. یک ماه پیش فورد اعلام کرد که تا سال ۲۰۱۴ هفت مدل تازه و نوآوری شده با مارک لینکلن به بازار عرضه خواهد شد. 

 دریک کوزاک، مدیر توسعه مدل‌های جهانی فورد درباره آینده این شرکت می‌گوید که لینکلن می‌خواهد ترکیبی از لذت رانندگی ب ام و و کیفیت ساخت لکسوس را به خریداران عرضه کند. مدیران فورد می‌خواهند خریداران لینکلن افرادی با درآمد بالا باشند که به تکنولوژی علاقه‌مند هستند. در حال حاضر میانگین سن خریداران لینکلن ۶۲ سال است (میانگین سن خریداران ب ام و ۴۹ سال و لکسوس ۵۴ سال است) و لینکلن تلاش می‌کند تا خریدارن جوان‌تری را به سوی این مارک جذب کند. برای این کار لینکلن باید بسیار بیشتر و بهتر از تکنولوژی‌های مدرن در ماشین‌های خود استفاده کند. 
اولین خودروی تازه، مدل‌های جدیدMKS و MKT است که در ماه نوامبر رونمایی خواهد شد. MKS ظاهری لوکس‌تر خواهد داشت و به سیستم‌هایی نظیر فنر‌بندی قابل تنظیم و کنترل‌های هندز فری (با صدای راننده) مجهز می‌شود. این دو مدل در نیمه اول سال ۲۰۱۲ به بازار عرضه خواهد شد و تا پایان سال ۲۰۱۲ لینکلن مدل تازه‌ای از MKZ را به بازار عرضه می‌کند. بقیه مدل‌های تازه لینکلن در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ عرضه ‌می‌شود.
این مدل‌های جدید همگی با مدل‌های فورد اشتراک زیادی خواهد داشت، اما مدیران فورد می‌گویند تا حد ممکن لینکلن‌ها را از نظر ظاهری متفاوت خواهند ساخت و تکنولوژی‌هایی با آن‌ها عرضه می‌کنند که در مدل‌های مشابه فورد نیست. 
هفته پیش دن اکرسون، مدیراجرایی شرکت جنرال موتورز در حمله‌ای به رقیب خود اعلام کرد که فورد باید آب پاکی را روی دست خود بریزد، چرا که سقوط لینکلن حتمی به نظر می‌رسد. 
باید دید آیا فورد می‌تواند با یک میلیارد دلار و هفت مدل تازه، سرنوشتی را که مدیر جنرال موتورز برای این مارک پیش‌بینی کرده تغییر دهد؟

گالری تصویر مدل‌های سال ۲۰۱۲ لینکلن

عکس: لینکلن